Náš tip na prázdniny
Náš tip na prázdniny
Někteří členové našeho spolku navštívili v prvním prázdninovém víkendu ve Vlastivědném muzeu v Olomouci unikátní výstavu "Největší záhady a tajemství světa". Mimo jiné zde byla k vidění sbírka kamenných artefaktů, galerie významných osobností, které v regionu působily, kdo se zajímá o každodenní život našich předků, toho jistě zaujme expozice z venkovského prostředí hanácké vesnice. Na své si přijdou i děti, které naučnou a zábavnou formou vtáhne do děje expozice z přírody.

Turínské plátno
Jeho pravost je spornou otázkou pro mnoho vědců ještě dnes. Historie plátna je známá pouze formou legend a biblického podání. Příběh z nejslavnější knihy světa - Bible - znají snad všichni. Plátno je připomínkou utrpení Ježíše Krista. Smrt ukřižováním byla nejděsivější forma popravy v římské říši. Nepředstavovala jen bolestivé mučení, ale i veřejné ponížení oběti, která byla ukřižována nahá jako výstraha pro ostatní. Oběť umírala velmi dlouho, někdy i několik dnů. Tento trest byl používán pouze k potupným popravám otroků a cizinců.
Členové židovské rady tvrdili, že Ježíš podněcoval povstání proti placení římských daní, prohlašoval se za krále a rouhal se. I když prefekt Pilát Ponský neviděl důvod, aby byl odsouzen k smrti, z obavy vzniku občanských nepokojů dal příkaz k popravě ukřižováním. Odsouzený Ježíš byl vyveden z města a na "cestě utrpení" ho doprovázel dav s mnoha naříkajícími ženami. Ukončit utrpení Ježíše se snažil i setník Longinus, který ve snaze zabránit dalšímu zohavení rozbitím lebky a přelámáním končetin, vbodl své kopí do jeho boku, aby dokázal, že je již mrtev. Z rány vytryskla směs vody a krve, která se mu dostala do očí. Stal se zázrak, uzdravil se mu špatný zrak. Zbraň se stala jednou z nejposvátnějších relikvií. Traduje se, že po sejmutí z kříže bylo Ježíšovo tělo zahaleno do plátna. Bohatý a vážený muž Josef z Arimatie mu zajistil řádný pohřeb ve svém nově vytesaném hrobě ve skále. Na nalezeném plátně je pouhým okem patrný zřetelný otisk mužské postavy v životní velikosti. Není dosud vysvětleno, jakou metodou otisk vznikl, zda není padělkem středověku. Jen málokterá relikvie byla tak podrobně zkoumána. Teorii o pravosti podporuje i analýza textilního zpracování tkaniny, která odpovídá období vzniku relikvie. O pravosti se stále diskutuje. Plátno je umístěno v katedrále svatého Jana Křtitele v Turíně. Další zkoumání odebráním vzorku a následné zakonzervování nelze provést, protože by došlo ke kontaminaci plátna. Otázka pravosti zůstane pravděpodobně navždy záhadou. Nejznámější událost v historii lidstva by měla vést k zamyšlení o lidské existenci, smyslu života, chování a úctě k hodnotám. Pro většinu věřících je pravost relikvie nepopíratelná, pro mnohé je to turistická atrakce a náboženská relikvie. Jedná se i o důkaz, že vzkříšení proběhlo tak, jak líčí evangelium. Pro první křesťany bylo Ježíšovo vzkříšení nadějí pro jejich proměnu. Lidé se v té době nedožívali vyššího věku z důvodu různých infekcí. Věřili, že se po smrti všichni odeberou do podsvětí. Neměli však konkrétní představu, co se děje se spravedlivými a co s hříšníky. Židé věřili, že budou dále žít prostřednictvím svých dětí a vnoučat.Svaté kopí - kopí osudu
Na tuto dobu se také váže legenda, že kdo vlastní a rozumí podstatě kopí tzv. pilium, dokáže ovlivnit osud celého světa a zaručí svému majiteli vítězství v bitvách. Lidem ve středověku nebylo divné, že je několik stejných relikvií. Mysleli si, že posvátné předměty mohl Bůh rozmnožit pro dobro lidstva. Ve 14. století bylo kopí uznáno za pravé a Karel IV. na ně nechal vyrobit zlaté pouzdro a uložil je na Karlštejně. V roce 1354 zavedl církevní svátek svatého Kopí. Kopí poskytlo ochranu i českým zemím. Na 30 let se stalo součástí klenot Svaté říše římské. Karel IV. se během této doby stal nejslavnější historickou postavou a Čechám se vyhýbaly války.Také pověrčivý Hitler považoval svaté kopí za talisman, který mu zajistí vládu nad celým světem.